TAJEMNÉ Plzeňsko

Taneček, aneb Čert a Káča dle Antonína Dvořáka

 Kdo by neznal pohádku o Čertovi a Káče. Jistě si ze školních let ještě vzpomenete,že ji kdysi napsal a zkomponoval jako operetu Antonín Dvořák. Inspirací mu byla místní pověst,  která ho fascinovala v době svého pobytu u svého přítele architekta Josefa Hlávky v jeho zámečku v Lužanech u Přeštic.

V pověsti se vypráví o zlostném a nehezkém děvčeti, se kterým při místní tancovačce nechtěl nikdo tančit. Ve zlosti nad neúspěchem zaklela,  řkouc že „třeba i s čertem by se zatočila“. V tom do hospody vešel mladý myslivec. Nikdo z místních ho však neznal. S Káčou protančil skoro celou noc, až do půlnoci. A když na věži lužanského zámku bila hodina s půlnoci, propadla se celá hospoda is Káčou do země. Hospoda, kde se osudná tancovačka konala samozřejmě již nestojí, ale dodnes je známé místo, kde se čert  s Káčou a celou hospodou propadl do pekla..

Hned za vesnicí se tyčí zalesněný kopec jménem Taneček. Také se mu říká "Na Tanečku".  Příhodný název, že?

 

 

Kopec najdete jihovýchodním směrem od Lužan, při cestě z Přeštic po levé straně směrem na Měčín. Zaujme Vás svým zvláštním trojúhelníkovým tvarem.  A když vystoupíte až na vrcholek kopce a přiložíte ucho na zem, dodnes tam uslyšíte prý vyhrávat čertovskou kapelu.

Že by se zde nacházel vstup po jiné dimenze? Do Podsvětí? Jisté je, že se na vrcholu nachází silové pole negativní energie. Podle pověstí se zde také konaly pohanské obřady. Možná proto, dodnes na  někoho toto místo působí tajmně až ponuře.

 

 

Co ještě stojí za to shlédnout?

Určitě doporučuji navštívit i zámek Lužany. Zámek na pozvání Jos. Hlávky hojně navštěvovali známé osobnosti např. již zmíněný Ant. Dvořák, nebo Julius Zeyer či Jaroslav Vrchlický. Naleznete zde i jedinečnou zvláštnost tzv. „mincovod“. Doporučuji však se před plánovanou návštěvou informovat o otevírací době zámku. Ten je totiž v majetku Nadace Josefa a Marie Hlávkových a otevřen bývá pro veřejnost pouze v období prázdnin.